HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Zorunlu

İcap Nöbet Ücreti Nedir?

Hekimler ve yardımcı sağlık personeli tarafından evde nöbet şeklinde ifa edilen, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nde tanımlanmış bir nöbet türüdür. Yataklı tedavi kurumları, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, seyyar hastaneler, toplum sağlığı merkezleri ya da 112 Acil Sağlık Hizmetleri gibi Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarda icap nöbeti çalışmaları için ödenen ek ücrete, icap nöbet ücreti denir.

İcap Nöbet Ücreti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İcap nöbet ücreti hesaplaması, belirlenmiş katsayılar ve formül ile hesaplanmaktadır. İcap nöbet ücretinizi, nöbet ücreti hesaplama modülü ile kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. İcap nöbet ücreti, normal nöbet ücretlerinin %40'ı kadardır.

• 120 Saat Üzeri Nöbetler

İlgili yönetmeliklerde belirlendiği üzere, 120 saat fazlası için icap nöbeti ödemesi yapılmamaktadır. Konu ile ilgili tarafımızca açılmış davalar olumlu sonuçlanmış, mahkeme tarafından icap nöbetlerinin tamamının ödenmesi kararı alınmıştır ancak bu durum hala yürürlükte değildir.

120 saat üzeri nöbetler için, o ay tutulan icap nöbetlerinin zaman sıralaması baz alınır. İlgili kayıtların tam olarak alınamaması halinde değişiklik gösterebilmekte olsa da, ödenmesi gereken ücret bu şekilde belirlenmektedir.

Örneğin; 6 gün icap nöbeti tutmuş bir çalışan ilk 2 gün x 24 = 48 saat bayram icap nöbeti, ayın ortasındaki 2 gün x 24 = 48 saat normal icap nöbeti, son 2 gün x 24 = 48 saat bayram icap nöbeti tutmuş olsun. Nöbet ücreti 120 saate tamamlanıncaya dek; zaman çizelgesinde ilk tutulan 48 saati bayram nöbet katsayısı üzerinden, ayın ortasındaki 48 saati normal katsayı üzerinden, 120 saate tamamlayan 24 saat ise yine bayram nöbeti katsayısı üzerinden hesaplanması ile elde edilecektir.

Bayram İcap Nöbeti Nedir?

Bayram icap nöbeti, belirlenmiş Ulusal ve Dini bayramlarda tutulan icap nöbetleridir. İlgili günlerde ve belirlenen saat dilimlerinde tutulan icap nöbetleri için ödenen icap nöbet ücreti, arttırımlı olarak ödenmektedir.

2429 sayılı “Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun”da belirtilen Resmi Bayram ve Dini Bayram günleri aşağıdaki gibidir:

Ulusal Bayramlar:

Ulusal bayramlar, icap nöbet ücreti hesaplanırken özellikli ödeme saatleri ilgili günü tam gün olarak kapsayacak şekilde kullanılır.

İstisna olarak; Cumhuriyet Bayramı'nda bu saatler 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim'de tam gün olarak devam eder.

  • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı
  • 23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • 19 Mayıs: Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
  • 30 Ağustos: günü Zafer Bayramı

Dini Bayramlar:

İcap nöbet ücreti hesaplanırken özellikli ödeme saatleri Ramazan ve Kurban bayramında; Arife günü saat 13.00'ten itibaren başlar, bayram süresince devam eder.

  • Ramazan Bayramı
  • Kurban Bayramı

• Bayram İcap Nöbet Ücreti Ne Kadardır?

Bayram icap nöbet ücretleri, normal icap nöbet ücretlerine göre arttırımlı olarak ödenmektedir. Bayram icap nöbet ücreti, normal icap nöbet ücretinin 1.25 katı olarak ödenmektedir.

Diğer Hesaplamalar

Anahtar Kelimeler: Hekimsen İcap Nöbet Ücreti Hesaplama, İcap Nöbet Ücreti, İcap Nöbet Ücreti Hesaplama, Doktor İcap Nöbet Ücreti, Hekim İcap Nöbet Ücreti,İcap Nöbet Ücreti Hesaplaması,İcap Nöbet Ücreti Nedir,İcap Ücreti Hesaplama, Riskli Birim İcap Nöbet Ücreti, Bayram İcap Nöbet Ücreti, Sağlık Bakanlığı İcap Nöbet Ücretleri, Sağlık Personeli İcap Nöbet Ücreti Hesaplama

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2023 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN