HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Zorunlu

Nöbet Ücreti Nedir?

Nöbet, sağlık çalışanlarının mesai saatleri dışında kalan hizmetlerin devam ettirilebilmesi için düzenlenen çalışma şeklidir.Yataklı tedavi kurumları, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, seyyar hastaneler, toplum sağlığı merkezleri ya da 112 Acil Sağlık Hizmetleri gibi Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarda nöbet çalışmaları için ödenen ek ücrete, nöbet ücreti denir.

Nöbet ücreti hesaplama modülü ile nöbet ücretleri hesaplaması kolaylıkla yapılabiliyor.

Nöbet Ücreti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Nöbet ücreti hesaplaması, belirlenmiş katsayılar ve formül ile hesaplanmaktadır. Nöbet ücretinizi, nöbet ücreti hesaplama modülü ile kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

• 130 Saat Üzeri Nöbetler

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Ek Madde 33. maddesinde belirlendiği üzere, 130 saat fazlası için ödeme yapılmamaktadır.

130 saat üzeri nöbetler için, o ay tutulan nöbetlerin zaman sıralaması baz alınır. İlgili kayıtların tam olarak alınamaması halinde değişiklik gösterebilmekte olsa da, ödenmesi gereken ücret bu şekilde belirlenmektedir.

Örneğin; 6 gün nöbet tutmuş bir çalışan ilk 2 gün x 24 = 48 saat normal, ayın ortasındaki 2 gün x 24 = 48 saat riskli birim nöbeti, son 2 gün x 24 = 48 saat bayram nöbeti tutmuş olsun. Nöbet ücreti 130 saate tamamlanıncaya dek; zaman çizelgesinde ilk tutulan 48 saati normal nöbet katsayısı üzerinden, ayın ortasındaki 48 saati riskli birim katsayısı üzerinden, 130 saate tamamlayan 34 saat ise bayram nöbeti katsayısı üzerinden hesaplanması ile elde edilecektir.

Hazırladığımız modül ile 2023 nöbet ücretleri konusunda kolayca bilgi alabilirsiniz. Acil nöbet ücretibayram nöbet ücreti ve riskli birim nöbet ücreti gibi farklı ücretlendirmeler hakkında Sağlık Bakanlığı fazla mesai ücreti bilgilerini elde edebilirsiniz. 

Riskli Birim Nedir?

Riskli birimler, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş kriterlere göre seçilen ve diğer birimlere göre birçok noktada farklılık gösteren birimlerdir. Bu birimler için tavan ek ödeme katsayıları ve hizmet alanı-kadro unvan katsayıları farklılık göstermektedir.

• Riskli Birimler Nelerdir?

Devlet hastanelerinde Sağlık Bakanlığınca yönetmelik ile belirlenmiş özellik arz eden riskli bölümler:

 • Ameliyathane
 • Yoğun Bakım
 • Doğumhane
 • Yeni Doğan
 • Süt Çocuğu
 • Yanık
 • Diyaliz
 • Acil Servis - Poliklinik
 • 112 Acil Sağlık Hizmetleri
 • Kemik İliği Nakil Üniteleri

Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde ise yukarıda sayılan riskli birimlere ek olarak; döner sermaye komisyonu, 2/3 oy çokluğu ile özellik arz eden diğer tıbbi riskli bölümleri gerekçeli olarak belirler ve buralarda çalışan personel için de; riskli birimlerde çalışan personel gibi, tavan ek ödeme katsayıları ve hizmet alanı-kadro unvan katsayıları esas alınır.

• Riskli Birim Nöbet Ücreti Ne Kadardır?

Riskli birim nöbet ücretleri, normal nöbet ücretlerine göre arttırımlı olarak ödenmektedir. Riskli birim nöbet ücreti, normal nöbet ücretinin 1.5 katı olarak ödenmektedir.

Sağlık personeli nöbet ücretleri, ne yazık ki kabul edilebilir bir durumda bulunmamaktadır. Bu durumun bir an önce düzelmesini temenni ediyoruz. Nöbet ücreti sorununu Hekimsen Sendikası olarak dile getirmeye devam edeceğimizi bildiriyoruz. Nöbet ücretleri 2023 yılında ne yazık ki istenilen noktanın çok altında yer almaktadır. Sağlık nöbet ücretleri, sağlık alanının hak ettiği yerde değildir. Sağlık Bakanlığı nöbet ücretleri konusunda güncel ve doğru bir şekilde nöbet ücretlerinizi hesaplayabilir, ayrıca ek bilgiler elde edebilirsiniz.

Bayram Nöbeti Nedir?

Bayram nöbeti, belirlenmiş Ulusal ve Dini bayramlarda tutulan nöbetlerdir. İlgili günlerde ve belirlenen saat dilimlerinde tutulan nöbetler için ödenen nöbet ücreti, arttırımlı olarak ödenmektedir.

2429 sayılı “Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun”da belirtilen Resmi Bayram ve Dini Bayram günleri aşağıdaki gibidir:

Ulusal Bayramlar:

Ulusal bayramlar, nöbet ücreti hesaplanırken özellikli ödeme saatleri ilgili günü tam gün olarak kapsayacak şekilde kullanılır.

İstisna olarak; Cumhuriyet Bayramı'nda bu saatler 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim'de tam gün olarak devam eder.

 • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı
 • 23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 19 Mayıs: Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Ağustos: günü Zafer Bayramı

Dini Bayramlar:

Nöbet ücreti hesaplanırken özellikli ödeme saatleri Ramazan ve Kurban bayramında; Arife günü saat 13.00'ten itibaren başlar, bayram süresince devam eder.

 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı

• Bayram Nöbet Ücreti Ne Kadardır?

Bayram nöbet ücretleri, normal nöbet ücretlerine göre arttırımlı olarak ödenmektedir. Bayram nöbet ücreti, normal nöbet ücretinin 1.25 katı olarak ödenmektedir.

Kimlerin Nöbet Ücreti Hesaplamalarını Yapabilirim?

Nöbet ücreti hesaplama modülü ile nöbet ücretleri hesaplaması yapabiliyoruz, peki nöbet ücreti hesaplamaları kimler için geçerli? Hekim fazla mesai ücreti, eczacı fazla mesai ücreti, hemşire fazla mesai ücreti 2023 yılında, sağlık personeli nöbet ücretleri ile birlikte gittikçe enflasyona yenik düşmüş ve kabul edilemez bir noktaya gelmiştir.

Doktor Nöbet Ücreti

Doktor nöbet ücreti konusunda ilgili unvanınızı seçerek kolaylıkla nöbet ücreti hesaplamanızı yapabilmektesiniz. Pratisyen hekimler ile asistan hekimlerin katsayıları aynıdır. Pratisyen hekim nöbet ücreti için bu seçenek üzerinden devam edebilirsiniz. Acil nöbet ücreti için ise riskli birim nöbet ücreti üzerinden hesaplama yapmalısınız. Riskli birimler, yukarıdaki listede verilmiştir.

Hemşire Nöbet Ücreti

Hemşire nöbet ücretleri ve hemşire mesai ücreti de Hekimsen Nöbet Ücreti Hesaplama Modülü aracılığı ile hesaplanabilmektedir. Hemşire nöbet ücreti konusunda ayrıntılı bilgi alabilir, sağlık bakanlığı nöbet ücretleri için tüm Sağlık Bakanlığı personeli nöbet ücretlerini hesaplayabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Nöbet Ücretleri

Sağlık Bakanlığı'nda çalışan tüm personeller için nöbet ücreti hesaplayabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı nöbet ücretleri hesaplaması yaparak, kolaylıkla nöbet ücretinizi görüntüleyebilirsiniz.

Diğer Hesaplamalar

Anahtar Kelimeler: Hekimsen Nöbet Ücreti Hesaplama,Nöbet Ücreti Hesaplama 2023, Nöbet Ücreti,Sağlık Personeli Nöbet Ücretleri,Sağlık Personeli Fazla Mesai Ücreti,Acil Nöbet Ücreti,Pratisyen Hekim Nöbet Ücreti,Doktor Nöbet Ücreti 2023 Fazla Mesai Nöbet Ücretleri, Nöbet Ücretleri, Nöbet Ücreti Hesaplama, Doktor Nöbet Ücreti, Hekim Nöbet Ücreti, Hemşire Nöbet Ücreti, Nöbet Ücreti Hesaplaması, Nöbet Ücreti Nedir, Riskli Birim Nöbet Ücreti, Bayram Nöbet Ücreti, Sağlık Bakanlığı Nöbet Ücretleri, Sağlık Personeli Nöbet Ücreti Hesaplama

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2023 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN