HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Temmuz zammı sonrası hesaplama modüllerimiz güncellenmiştir.

Hesaplamaya Git
Safranbolu'da Nöbetçi Hekimimize, Acil Servis Çalışanlarına ve Hastalara Şiddet! | HEKİMSEN

Safranbolu Devlet Hastanesi Acil Servisinde hekimimize yumruk atan, hekimini korumaya çalışan hemşiremizi yumruklayan, hastane güvenlik görevlisine saldıran ve herkesi darp eden hasta, kolundaki pansumanı ve damar yolunu da çıkarıp atınca ortalık kan gölüne döndü. HEKİMSEN, hastanelerdeki şiddet olaylarını meydana gelmeden önlemek için gerekeni yapacaktır, kamuoyuna bildiririz.

Safranbolu Devlet Hastanesi Acil Servisinde nöbetçi hekimimize, tüm acil servis çalışanlarına ve hastalara şiddet uygulandı!

Dehşete düşüren şiddet olayı, edinilen bilgiye göre dün gece saat 02.00 sularında Safranbolu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde yaşanmıştır. Acil servise kolunu camla kesmiş halde getirilen bir kolluk kuvveti personeline (Jandarma) nöbetçi hekimimiz tarafından müdahale edilmiş ve tedavisi başlatılan hastanın kolunda arter kesisi olması şüphesiyle, bir üst merkeze sevkine karar verilmiştir.

Sevk işlemleri yapılırken, dışarıdan başka bir hasta yakınının “15 dakikadır aynı hastaya bakıyorsunuz, bize ne zaman bakacaksınız?” diye bağırarak içeriye girmesiyle içerideki zaten sinirli ve ajite olan hasta kontrolden çıkıp hasta yakınını yumruklamış ve kimsenin zapt edemediği hasta koridora çıkıp acil serviste bulunan diğer hasta ve hasta yakınlarına da saldırmaya ve herkesi yumruklamaya başlamıştır. Acil servisteki tüm hasta ve hasta yakınları kaçarak hastaneyi terk etmişlerdir.

Kendisini sakinleştirmek isteyen hekimimize yumruk atan, hekimini korumaya çalışan hemşiremizi yumruklayan, hastane güvenlik görevlisine saldıran ve herkesi darp eden hasta, kolundaki pansumanı ve damar yolunu da çıkarıp atınca ortalık kan gölüne dönmüştür.

4-5 kişinin tutup yere yatırmasıyla ancak zapt edilebilen hasta, daha sonra polisin gelmesi ve kendisinin de sakinleştirilmesiyle bir üst merkeze 112 ile sevk edilmiştir. Bu süreçte onlarca dakika boyunca hastanedeki hekimleri, personeli ya da hastaları koruyacak hiçbir şey yapılmamış, çalışanlarımız saldırgan ile baş başa bırakılmıştır.

Dün gece yaşanan bu olayla ilgili, üstü kapatılmaya çalışılır gibi, hiçbir gözaltı veya tutuklama kararı alınmamıştır.

Hekime şiddet olayının dozu gün be gün artarken, bu şiddet olaylarının artık bulaşıcı bir hastalık haline geldiğine üzülerek şahit oluyoruz. Buradan sorumlulara sesleniyoruz!

Hekimler ve diğer sağlık çalışanları olarak, iş yerlerimizde can güvenliğimiz yoktur. Her mesaimize ya da her nöbetimize giderken “Acaba bugün bir şiddet olayı yaşar mıyım? Acaba bugün canıma bir zarar gelir mi?” endişesiyle evden çıkıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle stresimiz katlanarak artıyor, yoğun stres sağlığımızı bozuyor. Her gün onlarca hekime ve diğer sağlık çalışanlarına şiddet olayı yaşanırken hala güvenlik tedbirlerinin alınmamış olması kimin sorumluluğundadır? Buna kim dur diyecek? Herkes canını bize emanet ederken, biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak canımızı kime emanet edeceğiz?

Kurum avukatlarımız sürecin takibindedir. HEKİMSEN, hastanelerdeki şiddet olaylarını meydana gelmeden önlemek için gerekeni yapacaktır, kamuoyuna bildiririz.

Anahtar Kelimeler: Hekime Şiddet, Sağlıkta Şiddet, Acil Servis, Safranbolu Dh, Karabük

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN