HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Temmuz zammı sonrası hesaplama modüllerimiz güncellenmiştir.

Hesaplamaya Git
Uzm. Dr. Ekrem Karakaya'yı 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz | HEKİMSEN

2 yıl önce şehit düşen Dr. Ekrem Karakaya'yı saygıyla ve minnetle anıyoruz. Kalbi ve elleri şefkat dolu, sayısız hayat kurtaran kahraman hekimimize rahmet dilerken, sağlıkta şiddete karşı mücadeleyi sürdürmeye söz veriyoruz.

6 Temmuz 2022: Dr. Ekrem Karakaya Cinayeti

6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi'nde meydana gelen olayda, Yunak Devlet Hastanesi'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Hacı Mehmet Akçay, kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın poliklinik odasına girerek tabancayla on iki el ateş etmiştir. Ağır yaralanan Dr. Ekrem Karakaya olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırılmıştır. Maalesef, yapılan tüm müdahalelere rağmen Dr. Karakaya hayatını kaybetmiştir. 

Uzm Dr. Ekrem Karakaya'yı, 6 Temmuz'da, şehadetinden iki yıl sonra, sevgiyle, saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Işığı sönmeyen kalbi ve şefkatli elleriyle sayısız hayat kurtaran, tıp camiasının değerli bir üyesi olan, iki kız babası Dr. Karakaya'nın acısını kalbimizde daima taşıyacağız. Unutulmaması gereken bu vahşet, sağlıkta şiddete karşı mücadelede hepimize bir sorumluluk yüklemektedir. Onun anısına, tüm sağlık çalışanlarının güvenliği ve haklarının korunması için gereken adımların atılmasını sağlamak bizlerin borcudur.

Uzm. Dr. Ekrem Karakaya Kimdir?

1975 yılında Kayseri'de doğan ve 1999 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya, 23 yılı aşkın bir süre boyunca tıp mesleğine kendini adamış ve sayısız kalp ve hayat kurtarmıştır. Karakaya, kariyerine Sağlık Bakanlığı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başlamış, daha sonra çeşitli kurumlarda görev almıştır. Görevi başında 47 yaşındayken öldürüldüğü 6 Temmuz 2022 tarihinde ise, Konya Şehir Hastanesi'nde çalışmaktaydı. Karakaya'nın 7 ve 8 yaşlarında iki kız çocuğu bulunmaktaydı.

Görevi Başında Katledilen Hekimlerin Şehit Sayılmaması

Bir çok meslek grubuna şehitlik payesi verilirken, görevi başında öldürülen hekimlerin ısrarla şehit sayılmadığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddete karşı sağlık kurumlarında hiçbir tedbirin alınmadığı, sağlık politikalarındaki her aksaklıkta halkın en önce hekimleri sorumlu görüp, şiddetin her türlüsünü uygulamaya hiç çekinmedikleri bir zaman dilimindeyiz. Şiddet olasılığı düşük resmi kurumlarda bile X-Ray cihazı, metal dedektörü gibi önlemler alınırken, sağlık kurumlarında hiçbir önlemin alınmadığı, güvenlik görevlilerinin müdahale yetkisinin kısıtlı olduğu, saldırganların her türlü silah ve yaralayıcı aletlerle kolayca sağlık kurum ve kuruluşlarına girebildiği bir zaman dilimindeyiz.

Suçluların, faillerin çıkan yasalara rağmen tutuklu yargılanmayıp, sosyal medyada gündem olmadıkça ellerini kollarını sallayarak gezdikleri, hatta hekime şiddet uygulamalarını bir övünç vesilesi saydıkları bir zaman dilimindeyiz. Hekimlerin kendilerini devletlerinin koruyucu kanatları altında hissedemedikleri bir zaman dilimindeyiz. Hekimler için vatandaşa "adeta gelin öldürün" denilmiş gibi bir düzenin hüküm sürdüğü bir zaman dilimindeyiz.

Onlarca meslektaşımızı insafsızca kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan, her gün işine insan sevgisiyle gitmek yerine, ölüm korkusuyla giden bir mesleğin mensuplarıyız. Bugün de o kaybettiğimiz onlarca meslektaşımızdan biri, Uzm. Dr. Ekrem Karakaya'nın vahşice katledilişinin yıldönümünde hüzün ve kırgınlık doluyuz.

Resmi olarak şehit sayılmamış olsa da gönüllerimizde şehit olarak kabul ettiğimiz kardeşimizin ölüm yıldönümünde kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve hekim camiasına bir kere daha baş sağlığı diliyoruz. Bugüne kadar yılan hikayesine dönen en önemli sorunumuz olan şiddetin bir an önce çözüme kavuşturulmasının zamanı gelmiştir. Sayın Bakanımız Kemal Memişoğlu'ndan şiddeti engellemenin görevinde ilk icraatı olmasını bekliyoruz.

Anahtar Kelimeler: Ekrem Karakaya Ölümü, Ekrem Karakaya Ölüm Yıldönümü, Doktor Şehitlik, Ekrem Karakaya Şehitlik, Doktor Ekrem Karakaya, Hekim Şehitliği, Şehit Hekimler, Öldürülen Hekimler, Ekrem Karakaya Cinayeti, Ekrem Karakaya Öldürüldü, Ekrem Karakaya Kimdir, Doktor Ekrem Karakaya Kimdir, Dr. Ekrem Karakaya Cinayeti, Konya Şehir Hastanesi Doktor Cinayeti

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN