HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Hekime Bıçaklı Saldırıya 11 Yıl Hapis Cezası Verildi | HEKİMSEN

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi'nde personel olarak çalışan şahıs, üyemiz bir hekime bıçakla saldırıda bulunmuş ve öldürmeye teşebbüs etmişti. Saldırgan Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı ve adam öldürmeye teşebbüsten 11 yıl hapis cezası aldı. Sağlıkta şiddet haberleri gelmeye devam ettikçe sağlıkta şiddet cezası da gelmeye devam edecektir.

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde hekim olarak çalışmakta olan üyemize aynı hastanede temizlik personeli olarak çalışan şahıs 04 Haziran 2022 tarihinde üyemiz bir hekime bıçaklı saldırıda bulunmuştu.

Saldırgan, olay tarihinin 2-3 ay öncesinden başlayarak aynı hastanede çalışan hekim ve personellere üyemizi öldüreceğine dair tehditvari sözler sarfetmiştir. 04.06.2022 tarihinde hastanede görevli olan üyemiz hastane banklarında meslektaşlarıyla otururken, saldırgan elinde bıçakla yanlarına doğru gelerek araya girmeye çalışan arkadaşına "Çekil buradan sen!" demiş ve sonrasında üyemize ''Seni öldüreceğim" diyerek elindeki bıçağı üyemizin karın bölgesine doğru savurmuştur. Üyemiz saldırgandan korunmaya çalıştığı sırada iki kolundan yaralanmıştır. Saldırgandan kurtulan üyemiz kaçmaya çalışmış, ambulansın arkasına saklanmaya çalıştığı sırada saldırgan arkasından gelerek sırtına doğru bıçak sallamış ve üyemiz sırtından yaralanmıştır. Meslektaşımız tekrar kaçmaya başlamış ve saldırgan takip ederken başka bir meslektaşımız tarafından saldırgana çelme takılarak saldırgan etkisiz hale getirilmiştir. Bu sırada saldırgan "Bu adamı öldürmek cami yaptırmaktan sevap" şeklinde sözler sarf etmiştir. Yapılan davalar sonucunda  saldırgan hakkında düzenlenen tutanaklar ve tüm dosya içeriği dikkate alındığında saldırganın eyleminin sabit olduğu, saldırganın olayda kullandığı öldürmeye elverişli bıçak, saldırganın olay öncesi ve sonrasında üyemizi öldüreceğine dair sarf ettiği sözler, hedef alınan bölge ve olayın saldırganın elinde olmayan nedenlerle sona ermesi hususu dikkate alındığında saldırganın eyleminde öldürme kastıyla hakaret ettiği, bu suretle saldırganın üzerine atılı kasten öldürmeye teşebbüs suçunu işlediği anlaşılmıştır.

Saldırganın eylemine uyan, TCK'nın 81/1, 35/1-2, 53, 54 ve 63. Maddeleri uyarınca cezalandırılmasına; saldırganın suçunun niteliği, kuvvetli suç şüphesi varlığı, suç için öngörülen ceza miktarı ve suçun katalog suçlardan olduğu dikkate alınarak  saldırganın sabit olan kasten öldürme suçundan eylemine uyan TCK 81/1 maddesi gereğince müebbet hapis cezası ile eylemi teşebbüs aşamasında kalmış olması dikkate alınarak verilen ceza TCK 35/2 maddesi gereğince eylemin ulaştığı boyut ve sonuçlarına göre takdiren 11 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.

Sağlıkta şiddet haberleri gelmeye devam ettikçe, doktora şiddet devam ettikçe; sağlıkta şiddet cezası da gelmeye devam edecektir.

Anahtar Kelimeler: Hekime Bıçaklı Saldırı, İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi, Sağlıkta Şiddet, Hekime Şiddet, Doktora Şiddet, Doktor Bıçaklı Saldırı, Hekim Bıçaklı Saldırı, Doktor Silahlı Saldırı, Hekim Silahlı Saldırı, Sağlıkta Şiddet Yasası, Sağlıkta Şiddet Haberleri, Sağlıkta Şiddet Cezası, Doktora Şiddetin Cezası, Hekime Saldırıya Hapis Cezası

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN