HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

14 Mart Tıp Bayramı: Tıbbiyelilerin Bayramı Kutlu Olsun (14 Mart 2024) | HEKİMSEN

Tüm hekimlerimizin 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutluyor; sağlık sisteminde hekimlerimizin özverili çalışmalarına minnettar olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

14 Mart Tıp Bayramı'nın Tarihçesi

14 Mart Tıp Bayramı'nın tarihi, 14 Mart 1827 tarihine kadar uzanmaktadır. Bu tarihte Sultan II. Mahmud döneminde modern tıp eğitiminin temellerini atan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire kurulmuştur. Bu kurum, modern tıp eğitiminin Türkiye'de başlangıcı olarak kabul edilir. 1919 yılında ilk modern tıp eğitiminin başladığı bu gün, Tıbbiyeli Hikmet (Dr. Hikmet Boran) önderliğinde tıp öğrencileri tarafından hem Tıp Bayramı olarak hem de işgal kuvvetlerine karşı bir direniş maksadıyla kutlanmış, hatta işgal kuvvetlerine karşı bu vatanın Türk toprağı olduğu Türk bayrağı asılarak ifade edilmiştir.

Podcast: Çanakkale'de Türk Sağlık Hizmetleri

Hekimsen Sendikası sponsorluğunda, Civan Avcı tarafından oluşturulan ve dönemin sağlık hizmetlerine ışık tutan podcast bölümünü, 14 Mart Tıp Bayramı'nda sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz:

Podcast'e Git

Hekimsen'den 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

14 Mart Tıp Bayramı'nı, insan hayatını kurtarmak ve insan sağlığını korumak için büyük bir özveriyle çalışan hekimlerimize bir şükran günü olarak kutluyoruz. Hekimsen Sendikası olarak, 14 Mart Tıp Bayramı'nda tüm hekimlerimizin bayramını kutluyor ve bu vesileyle bir kez daha hekimlerimizin önemini vurguluyoruz.

Hekimsen Sendikası, her türlü kıymete değer hekimlerimizin hak ettikleri çalışma koşullarını ve emeklerinin karşılığını alabilmesi için, daha iyi şartlarda kutlanacak bayramlar için mücadelesini durmaksızın sürdürecektir.

14 Mart Tıp Bayramını Kimler Kutluyor?

14 Mart Tıp Bayramı, Türk Tıbbiyelilerinin bayramıdır. Hem ilk tıp fakültesinin kuruluş yıldönümü, hem de ilk kutlamanın hekim adayları tarafından yapılması 14 Mart Tıp Bayramı'nın hekimlerin bayramı olduğunun açık bir göstergesidir. Dünyada 1 Temmuz, 30 Mart gibi “Doktorlar Günü” olarak kabul edilmiş başka günler olsa da bu günlerin çoğu hekimler tarafından kabul görmemiş, Türk Hekimleri 14 Mart tarihini benimsemiş, sevmişlerdir.

Mesai arkadaşımız olan diğer sağlık görevlilerinin ise kendilerine ait kutlama günleri mevcuttur.

  • 12 Mayıs: Hemşireler günü
  • 5 Mayıs: Ebeler günü
  • 11 Nisan: Sağlık Teknikerleri günü
  • 8 Kasım: Radyoloji Teknisyenleri günü
  • 28 Nisan: Laboratuvar teknisyenleri günü
  • 6 Haziran: Diyetisyenler günü
  • 8 Eylül: Fizyoterapistler günü
  • 13 Aralık: Anestezi Teknisyenleri günü

Her sağlık branşının kendine ait kutlama günü mevcuttur. Son zamanlarda tıbbiyelilere ait olan 14 Mart Tıp Bayramı'nın, diğer tıp ile ilişkili meslekler tarafından kutlanması ve birçok kurumun bu tavrı destekler nitelikteki kutlamaları kabul edilemezdir. 14 Mart Tıp Bayramı, tıbbiyelilerin bayramıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Anahtar Kelimeler: 14 Mart Tıp Bayramı, Tıp Bayramı'Nın Tarihi, Tıp Bayramı'Nın Kutlanma Şekli, Tıp Bayramı'Nın Mesajı, Tıphane-İ Amire Ve Cerrahhane-İ Amire, Modern Tıp Eğitimi, Hekimsen 14 Mart, 14 Mart Kimin Bayramı, 14 Mart Kimler Kutluyor, 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı, 14 Mart Kutlaması, 14 Mart Tıp Bayramı Tarihçe, 14 Mart Tıp Bayramı Neden Kutlanıyor, 14 Mart Tıp Bayramı Nedir, 14 Mart Tıp Bayramı Kimin, Kimlerin 14 Mart Tıp Bayramı Kutlanır

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN