HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

14 Mart Tıp Bayramıdır, Tıbbiyelilerin Bayramıdır | HEKİMSEN

Hem ilk tıp fakültesinin kuruluş yıldönümü, hem de ilk kutlamanın hekim adayları tarafından yapılması 14 Mart Tıp Bayramı'nın hekimlerin bayramı olduğunun açık bir göstergesidir. Hekimsen, başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve meslek örgütlerini bu yanlıştan dönmeye, tüm hekim kardeşlerimizi de bayramlarına sahip çıkmaya, gereken ortamlarda tepki göstermeye davet etmektedir.

14 Mart 1827 tarihinde "Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire" adı altında ülkemizde modern tıp eğitimi başlamıştır. 1919 yılında ilk modern tıp eğitiminin başladığı bu gün, Tıbbiyeli Hikmet (Dr. Hikmet Boran) önderliğinde tıp öğrencileri tarafından hem Tıp Bayramı olarak hem de işgal kuvvetlerine karşı bir direniş maksadıyla kutlanmış, hatta işgal kuvvetlerine karşı bu vatanın Türk toprağı olduğu Türk bayrağı asılarak ifade edilmiştir.

14 Mart Tıp Bayramı Tıbbiyeli Hikmet'ten bu yana tıbbiyelilerin bayramıdır.

Hem ilk tıp fakültesinin kuruluş yıldönümü, hem de ilk kutlamanın hekim adayları tarafından yapılması 14 Mart Tıp Bayramı'nın hekimlerin bayramı olduğunun açık bir göstergesidir. Dünyada 1 Temmuz, 30 Mart gibi “Doktorlar Günü” olarak kabul edilmiş başka günler olsa da bu günlerin çoğu hekimler tarafından kabul görmemiş, Türk Hekimleri 14 Mart tarihini benimsemiş, sevmişlerdir.

Mesai arkadaşımız olan diğer sağlık görevlilerinin ise kendilerine ait kutlama günleri mevcuttur.

  • 12 Mayıs: Hemşireler günü
  • 5 Mayıs: Ebeler günü
  • 11 Nisan: Sağlık Teknikerleri günü
  • 8 Kasım: Radyoloji Teknisyenleri günü
  • 28 Nisan: Laboratuvar teknisyenleri günü
  • 6 Haziran: Diyetisyenler günü
  • 8 Eylül: Fizyoterapistler günü
  • 13 Aralık: Anestezi Teknisyenleri günü

Her sağlık branşının kendine ait kutlama günü mevcut olmasına rağmen, son zamanlarda hekimlere ait olan bu günün diğer tıp meslekleri tarafından kutlanması ve bir çok kurum ve kuruluşun bu tavrı yadırgamaması ve hatta kabullenmesinin hekimlik mesleğinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde olması dikkat çekicidir.

Diş hekimleri günü 22 Kasım tarihinde iken Diş teknisyenlerinin farklı bir tarihte, 6 Aralıkta kutlama yapması da olması gerekeni göstermektedir.

Gerek diğer sağlık personelinin gerekse kurum ve kuruluşların bu tavrı hekim camiasını incitmekte ve tepkisini çekmektedir.

Tıp bayramının kutlandığı ilk günden tam 100 yıl sonra kurulmuş olan Hekimsen, başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve meslek örgütlerini bu yanlıştan dönmeye, tüm hekim kardeşlerimizi de bayramlarına sahip çıkmaya, gereken ortamlarda tepki göstermeye davet etmektedir. Hekimlerin bu kutlu tarihe sahip gününde, "Tüm sağlık çalışanlarının" diye başlayan kutlamalar gereksiz, hatalı ve yersizdir.

Birkaç gün sonra kutlayacağımız 14 Mart, Türk Hekimlerinin bayramıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Anahtar Kelimeler: 14 Mart Tıp Bayramı Kimin, 14 Mart Hekim Bayramı, 14 Mart Doktor Bayramı, 14 Mart Tıp Bayramı, Hekimsen 14 Mart, Hekimsen Tıp Bayramı, Hekimsen 14 Mart Tıp Bayramı, Hekimsen 14 Mart Açıklaması, Hekimsen Tıp Bayramı Açıklaması, Hemşireler Günü, Ebeler Günü, Sağlık Teknikerleri Günü, Radyoloji Teknisyenleri Günü, Diyetisyenler Günü, Laboratuvar Teknisyenleri Günü, Anestezi Teknisyenleri Günü, Fizyoterapistler Günü

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN