HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Kapalı Kapılar Arkası Değilse Neden? | HEKİMSEN

Son zamanlarda bakanlıklarda ki bürokrasi kanadıyla ilgili bakanlık çalışanları veya hizmet alanlar arasında gerginlikler ciddi artma eğiliminde. Bizim Bakanlığımızda da durum farklı değil, bakıyoruz apar topar ‘aman düzeltilmeden çıksın’, der gibi bir yönet...

Son zamanlarda bakanlıklarda ki bürokrasi kanadıyla ilgili bakanlık çalışanları veya hizmet alanlar arasında gerginlikler ciddi artma eğiliminde. Bizim Bakanlığımızda da durum farklı değil, bakıyoruz apar topar ‘aman düzeltilmeden çıksın’, der gibi bir yönetmelik çıkıyor ardından çaresiz sesler yükseliyor, ardından başlayan eylemler alınan acil kararlar süren sürtüşmeler… Peki bu durum kime ne kazandırıyor ?! Sistemi baştan doğru kurmak bu kadar zor mu? Diyalog kurmak peki?

Sağlık Bakanlığı tarafından 19 kolaylıkla mümkün olan ve büyük bir kısmı bütçe artışı da gerektirmeyen sahanın talebi duymamazlıktan gelindi. Bu durum tabii sadece Sağlık Bakanlığımıza özgü değil.

Geçen Antalya ilinde bir uzman hekim arkadaşımızı artık öyle bunaltılmış ki çok önemli bir uzmanlığına rağmen alet edevatı olmayan bir hastanede görevlendiriliyor işini yapamaz halde bırakılıyor. Çaresiz kalan bu uzmanımıza biz sahip çıktık ve İlgili sağlık müdürünü 4 kez sendika başkanımız aradı bir kez telefona çıkmayan sağlık müdürümüze sendikamız bir de resmi yazı yazmak zorunda kaldı.

Diyalog kurmak ne zor bir şeymiş böyle ! Yani kulağını tıka kim ne çekerse çeksin duyma, hayat böyle daha rahat olmalı.

Zaten 5 duyumuz yok mu ? Kapatırsın, içinde rahat edebiliyorsa problem kalmaz. İşte bize yapılanların bir yöntemi de bu.

Üye adaylarımıza da bir ‘Sen misin Hekimsen’e üye olmak isteyen !’ demedikleri kaldı. Bakın sizlere örnekler. Bir ilde 1 yıl üye adaylarına zorluk çıkarıldı. Evrakları sümen altı edildi. 2 kez avukatımız gidip görüştü resmi yazı yazıp uyardık en sonunda suç duyurusunda bulunduk ve mahkemeye verdik. 6 ay ile 2 yıl arası hapisle yargılanacaklar. Böyle mi olmalıydı ?! Başka bir Üniversite hastanesinde üyemiz diş hekimi arkadaşımız gidiyor orada ki mutemet, ‘Bu sendikaya burada üye olunmaz, sizin burada ki sendikaya üye olmanız lazım.’ !!! Suç üstüne suç. İşte ilgili sendikalar ve personellerinin yaptıklarına örnekler. Dahası şimdi o sendikaların üyelerine çıkardıkları 400 TL geri ödeme! Hekimlerin Ek Ödemelerini diğer sağlık personeline dağıttırmaları, kendi mesleklerine devlet yurtlarında öncelik verdirmeleri, sözleşmeli personellerine % 23-40 ek zam, diğer memura % 6….Biz hukuk devletiydik değil mi ? Yani bütçe kısılacaksa herkese kısılır birine az birine çok verirsen kıyameti koparırsın. Bunu ilgililer bilmiyor mu acaba ?! Daha neler var ama….

Bildiğiniz gibi işçilerin sendika tercihleri çok kolay e-devletten olabiliyor. 2 Yıl kadar önce, kamu personeli içinde ‘bunu yapalım’a ikna olan ilgili bakanlık, ilgili sendikalar kanununu 5 dakikada düzeltilebilecek ve çok kolay bir torba yasaya sokulup çıkarılabilecekken, bu süreden beri bekletti. Ne kadar zormuş değil mi ? Peki neden ?! Eğer sendika üyesi olsanız ve sendika değiştirmek zorunda kalsanız anlardınız.

Anahtar Kelimeler: Hekimsen Eski Gönderiler, Hekimsen Eski Haberler, Hekimsen Tüm Gönderiler, Hekimsen Tüm Haberler, Hekimsen 2021, Hekimsen 2022, Hekimsen 2020, Hekimsen 2019

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN