HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Mardin ve Gaziantep'te Yaşanan Felaket Hakkında | HEKİMSEN

20 Ağustos 2022 (Dün) tarihinde Mardin ve Gaziantep'te yaşanan adeta katliam denilebilecek trafik kazaları meydana gelmiştir. Öncelikle kazalarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz. Önlenebilir bir sağlık problemi olan trafik kazaları için yetkililerin gereken önlemleri almasını rica ediyoruz.

20 Ağustos 2022 (Dün) tarihinde Mardin ve Gaziantep'te yaşanan adeta katliam denilebilecek trafik kazaları meydana gelmiştir. Öncelikle kazalarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz.

Gaziantep

Gaziantep'te Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda yaşanan bir kazaya müdahale sırasında bir otobüsün olay yerine girerek burada bulunan insan ve araçlara çarpması sonucu 3 sağlık görevlimiz, 3 itfaiye personeli, 2 İHA muhabiri, 8 yolcu olmak üzere toplam 15 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 22 vatandaşımız da yaralanmıştı

Mardin

Mardin'deki kaza ise dün akşam saatlerinde Derik ilçesinde meydana gelmiştir. Freni boşalan TIR, önündeki 2 araca çarptıktan sonra takla atmış, kazazedelere yardım eden görevliler ile çevrede toplanan vatandaşlara da arkadan gelen başka bir TIR çarpmıştı. Kazada aralarında çocukların da bulunduğu 20 kişi hayatını kaybetmiş, 26 kişi de yaralanmıştı.

Kaza: Önlenebilir Bir Sağlık Problemi

Kazalar bilinen yanlış davranış ve ihmaller ya da nedenler zincirinin son halkasıdır, daha önce alınacak önlemlerle kaçınılabilir ve korunulabilir olaydır. Türkiye'de 2021 yılında meydana gelen 187 bin 963 adet ölümlü / yaralanmalı trafik kazası sonucunda 2 bin 421 kişi kaza yerinde, 2 bin 941 kişi ise yaralanıp sağlık kuruluşlarına sevk edildikten sonra kazanın sebep ve tesiriyle 30 gün içinde olmak üzere toplam 5 bin 362 kişi hayatını kaybetmiştir [TÜİK]. Dünyada ise karayolu trafik kazaları nedeniyle her yıl yaklaşık 1,3 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Ölümlerin yarısı savunmasız olan yaya, bisikletli ya da motosikletliler arasında gerçekleşmekte, ölümlerin %93'ü düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir [WHO]. Bu istatistikler ve yapılan araştırmalar kazaların önlenebilir bir sağlık problemi olduğunu açık bir şekilde göstermektedir.

Gönderi Görseli

Teknolojinin ilerlemesi ile karayollarında artan araç hızları, alınan önlemlerin ilerlemesinin takip edilememesi ile karayollarında var olan kazalarda ölüm oranları Avrupa ülkelerinde düşüş eğiliminde iken ne yazık ki ülkemizde daha da artmıştır [EUROSTAT]. 2013 - 2018 sürecinin ardından güncel 2018 - 2021 sürecinde ülkemizde ölümlü karayolu trafik kazaları %20 kadar azalarak daha iyi bir noktaya gelinmiştir.

Trafik kazalarının azaltılması, engel olunamayan kazalarda ise ölüm ve yaralanma olaylarının azaltılması için gerekli önlemler acilen arttırılmalı, önlenebilir bir toplum sağlığı problemi olan trafik kazalarının insanlarımıza ve ülkemize verdiği zararlar en alt noktaya indirilmelidir.

112 Acil Sağlık Hizmetleri: Riskli Grup

Acil sağlık hizmetleri yapısı gereği normal çalışma şartlarından oldukça uzaktır ve çalışma sırasınca ölüm riski dahi birçok riski beraberinde getirmektedir. Bunun yanında ölüm olayları düşünüldüğünde var olan en korkunç, en riskli, en karanlık, en tehlikeli ve en riskli olayların içerisinde de yine 112 Acil Sağlık Hizmetleri yer almaktadır. 112 Acil Sağlık Hizmetleri'nde görev alan sağlık personellerimiz birçok kez kurşunların, tehditlerin, karanlıkların, kavgaların; kısaca ölümün arasından hasta almıştır ve almaya devam etmektedir.

Gönderi Görseli

Tüm bu çalışma şartlarına rağmen acil sağlık hizmetlerinde aktif olarak risk altında çalışan sağlık personellerimiz, güven ortamı içerisinde çalışan personellerimiz ile bir tutulmamalıdır. Acil sağlık hizmetlerinin çalışma şartlarına bağlı olarak bulundukları risk gruplarının uygun hale getirilmesi, bu tür risklerin var olmadığı çalışma grupları ile aynı tutulmaması en büyük temennimizdir.

Görev Şehitliği

Bir ülkenin menfaati için çalışan bireyler görevleri başındayken, yine ülke çıkarları ve gereksinimleri için yaptıkları görev sebebi ile vefat etmeleri sonucunda "görev şehidi" olurlar. Ülkemizde bu kavram "Vazife Malullüğü" olarak 5510 sayılı kanunun 47. maddesi ile düzenlenmiştir.

  • Vazifelerini yaptıkları sırada
  • Vazifeleri dışında idarelerince görevlendirildikleri herhangi bir kamu idaresine ait başka işleri yaparken bu işlerden
  • Kurumlarının menfaatini korumak maksadıyla bir iş yaparken
  • İdarelerince sağlanan bir taşıtla işe gelişi ve işten dönüşü sırasında
  • İşyerinde meydana gelen kazadan

Hatırlandığı gibi COVID-19 pandemisi nedeni ile pandemi süresince tüm toplumdan 10 kat fazla hastalanan ve 4 kat daha fazla vefat eden meslektaşlarımıza hakkıyla “Şehittir” denilmemiş, insanların mesleği yüzünden vefat ettiği kabul edilmemiş, COVID tam olarak meslek hastalığı bile sayılmamıştı. Gaziantep'te yaşanan olay ile bir kez daha söylüyoruz:

Gaziantep'te vefat eden sağlık çalışanlarımıza "Görev Şehitliği" unvanı verilmelidir. 

Sağlık Çalışanlarımıza Müteşekkiriz

Gaziantep ve Mardin'de yaşanan felaketler özelinde ülkemizde meydana gelen tüm afet durumlarında şartların ve kaos ortamının getirdiği zorluğa ve istirahatte olmalarına rağmen görev yerlerine gelerek afet bölgesindeki yaralıların tedavilerini gerçekleştiren hekim ve sağlık çalışanlarımıza müteşekkiriz.

Olay Yeri Önlemleri

Gaziantep ve Mardin'de yaşanan her iki olayda da görülmektedir ki olay yeri güvenlik önlemleri yetersiz kalmış ya da uygulanması gerektiği şekilde uygulanmamıştır. İki dehşet verici olayı aynı gün yaşamanın büyük üzüntüsü içerisindeyiz.

Önlemlerle önüne geçilebilecek bu tür olayların tekrarının yaşanmaması için yönetmeliklerde ve ilgili kaynaklarda net bir şekilde belirlenmiş olay yeri güvenlik önlemlerinin her olayda soğukkanlılıkla yerine getirilmesinin önemini bir kez daha vurguluyor, sağlık çalışanlarımıza "Önce kendi güvenliğinizi sağlayın" ilkesinin önemini tekrar hatırlatıyoruz.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Anahtar Kelimeler: Gaziantep Trafik Kazası, Mardin Trafik Kazası, 112 Görev Şehitliği, 112 Hekimsen, Sağlık Personeli Görev Şehitliği, Tır Fren Patlaması, Tır Fren Patlaması Kaza, Gaziantep Kaza, Mardin Kaza, 112 Kaza, 112 Çalışma Şartları, 112 Personeli Çalışma Şartları, Rümeysa Berin Şen, Tır Freni Patlaması, Derik Trafik Kazası, Nizip Trafik Kazası

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN