HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

1. Basamağın Ramazan Bayramı Tatili Sorunu | HEKİMSEN

Sendikamız üyelerimizin de talepleri üzerine konuyla çok yönlü ilgilenmiş ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün İç İşleri Bakanlığının yanlış değerlendirmiş olduğunu düşündüğümüz yazısı üzerine yaptığı tebliğ...

Sendikamız üyelerimizin de talepleri üzerine konuyla çok yönlü ilgilenmiş ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün İç İşleri Bakanlığının yanlış değerlendirmiş olduğunu düşündüğümüz yazısı üzerine yaptığı tebliği üzerine bu konuda faaliyetlerine başlamıştır. Bu tebliğ üzerine 1.basamak sağlık hizmetleri çalışanları 10-12/05/2021 tarihleri arasında tüm kamu personeli izin yaparken çalışacaklardı. 

03.05.2021 gece saat 2 gibi Sağlık Bakanına ulaşacak olan faks ve e-mail gönderilmiş yine bu haberde içeriğini vereceğimiz  bir mektubu Cumhurbaşkanlığı Makamına Faks çekmiştir.

Sağlık Bakanlığına daha teferruatlı ve teknik olarak iletilen mektup Cumhurbaşkanımıza daha sade içerikli olmuştur.

Mektubumuzda Cumhurbaşkanımıza;

‘Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan;

Bildiğiniz gibi makamınızca pandemi sürecinde değişik genelgeler yayınlanmış ve kamu kurumlarındaki çalışma saatleri düzenlenmiştir.

Bununla birlikte 14/4/2021 tarihli ve 31454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2021/8 sayılı Genelge’de yazılı olan direktifleriniz ile Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzün uygulaması çok farklı olmuştur.Buna göre 1. basamak sağlık çalışanları tüm kamu personelinin izinli olduğu 10-12/05/2021 tarihleri arası izinli olamayacaklardır.

Bu yanlış anlama nedeniyle yorulmuş, toplum ortalamasına göre daha fazla can kaybı vermiş 1. basamak sağlık çalışanları, hak kaybına uğradıklarını düşünmektedirler.

Özet olarak; 

Sağlık Sistemimiz kesintisiz hizmet vermektedir. Bunun zaruri koşulları Acil Sağlık Hizmetleri ve Hastanelerimizde hatta nöbetçi veya icapçı branş uzmanları tarafından karşılanmaktadır. Kesintisiz sağlık hizmeti 1. Basamak tarafından resmi tatillerde, bayramlarda, hafta sonları izinleri nedeniyle zaten verilemez ve verilmemektedir.

Özellikle Ramazan ayında hastalarımız çoğunlukla iftar sonrası vakitleri tercih etmektedirler.1. Aşı randevusu da verilemeyen Aile Sağlığı Merkezlerimizde 2. Aşı içinde bahsi geçen 10-12/5/2021 tarihleri için de ya randevu hiç verilmemiştir veya bu tarihten erken tercih edilebilir veya  sonra da yapılabilir.

Zaten Hastanelerimiz bu işlemi kesintisiz yapmaktadırlar. Covid aşılama hizmeti açısından aksama meydana gelmeyecek şartlar sağlık hizmetimiz içinde mevcuttur.

Sayın Cumhurbaşkanım, hastalar ve uygulamalar arasında sıkışmış 1. basamak sağlık çalışanlarına iş üretmenin getireceği karışıklık ve problemlerin devletimiz ve milletimize bir katkısının olmayacağını düşünmekteyiz. 

Zatıalinize ilgili sorunumuzu arz ederiz.

Bununla birlikte sendikamız bu hafta içinde düzelmesini umduğumuz sorunumuzda, beklentilerimiz doğrultusunda bir gelişme olmazsa üyelerini bilgilendirecek ardından onların görüşlerine başvuracaktır. Yönetim Kurulumuz daha sonra sendika organlardından geri bildirim alacak ve yapacağı toplantı sonrası eylemine karar verecektir.

Kamuoyuna Duyurulur.

Anahtar Kelimeler: Hekimsen Eski Gönderiler, Hekimsen Eski Haberler, Hekimsen Tüm Gönderiler, Hekimsen Tüm Haberler, Hekimsen 2021, Hekimsen 2022, Hekimsen 2020, Hekimsen 2019

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN