HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

14 Mart 1919'da İlk Milli Mücadeleyi Başlatan Hekimler Olmuştur | HEKİMSEN

1919'un Mart ayında, İstanbul'da, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, İngiliz birlikleri tarafından işgal edilmişti. Tıbbiye öğrencileri, okulu kurtarmak için çare aramaktaydılar.  Okulun kuruluş yıldönümü olan 14 Mart'ı topluca kutlamaya karar verdiler. As...

1919'un Mart ayında, İstanbul'da, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, İngiliz birlikleri tarafından işgal edilmişti. Tıbbiye öğrencileri, okulu kurtarmak için çare aramaktaydılar.  Okulun kuruluş yıldönümü olan 14 Mart'ı topluca kutlamaya karar verdiler. Asıl maksatları işgal kuvvetlerine karşı ayaklanmaktı. Aynı gün, Tıbbiye 3. sınıf talebesi olan Hikmet Bey önderliğinde büyük bir gösteri yaparak okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı astılar. Bunu gören işgal kuvvetleri, olaya müdahale ettilerse de durduramadılar.  Bu sebeple 14 Mart, tıp camiasının emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışının yıl dönümü ve bugünkü Tıp Bayramı'nın sebebini oluşturdu.

Tüm Hekim arkadaşlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutlarız. Bununla beraber Sağlık Sisteminde hastalarımızın, ,insanımızn sağlığına hizmet eden tüm sağlık çalışanlarını da Tıp Bayramında tebrik ediyor başarılar diliyoruz.

Sağlık çalışanlarının toplulumuz içinde ki yeri doldurulamaz. Türlü fedakarlıklar içinde hakları verilmese de en güzel hizmeti veren, tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımızı çok seviyoruz.

Anahtar Kelimeler: Hekimsen Eski Gönderiler, Hekimsen Eski Haberler, Hekimsen Tüm Gönderiler, Hekimsen Tüm Haberler, Hekimsen 2021, Hekimsen 2022, Hekimsen 2020, Hekimsen 2019

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN