HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Şemdinli Devlet Hastanesi'nde Başhekim Yardımcımıza Şiddet | HEKİMSEN

Şemdinli Devlet Hastanesi'nde ambulans bahanesi ile yaşanan şiddet olayı da göstermiştir ki sağlıkta şiddet alanında atılan adımlar yaşanılan şiddeti önleyemediği gibi bizleri hakaret, şiddet ve ölüm ile karşı karşıya bırakmaya devam ederek umutsuzluk ve tükenmişliğe sürüklemektedir. Sağlıkta şiddete karşı sabrımız da, kaybedilecek bir Ekrem Karakaya'mız da kalmamıştır.

Gönderi Görseli

29 Eylül'de Şemdinli Devlet Hastanesi'ne gelen bir şahıs, "hasta olan kardeşini başka bir şehre götürmek istediğini" belirterek ambulans talebinde bulunmuştur. Hasta yakınına "sözel istek" üzere hastanenin ambulans hizmeti sağlayamayacağı, hastanın hastaneye başvurusu ardından hekimin hastayı değerlendirmesi sonrası gerekiyorsa ambulans ile sevk edilebileceği şahsa açıklanmıştır. Bu durum üzerine şahıs hastaneden ayrılmıştır.

Öğle saatlerinde ilgili hasta aynı hastanenin acil servisine ambulans ile arrest (kalbi durmuş) olarak getirilmiştir. Gerekli müdahaleler yapılırken acil serviste yaşanan karmaşa üzerine başhekim yardımcımız da sorunla ilgilenmek üzere olay yerine gelmiştir. Medyaya yansıyan görüntülerde görüldüğü üzere; bir anda, başhekim yardımcımız ne olduğunu dahi anlayamadan ilgili şahıs "Ben senden ambulans istemedim mi lan!" diyerek başhekim yardımcımızın üzerine yürümüştür. Başhekim yardımcımız şahsı sakinleştirmek üzere yanına giderken arkasından gelen ve ilgili şahsın kardeşi olduğu öğrenilen başka bir şahıs kendisine arkasından ensesine vurarak saldırmıştır. Olay orada bulunanların araya girmesi ile sonlanmıştır.

Şiddete maruz kalan Başhekim Yardımcısı Ecz. İlyas Kalkan'a geçmiş olsun diliyoruz.

Sağlık teröristlerinin her an herhangi bir hastanede karşımıza çıkabileceği endişesi ile yaşamak istemiyoruz!

Yıllardır işimizi güvenli bir ortamda yapabilme hakkımızın etkin bir sağlıkta şiddet yasası ile korunmasını talep etmekteyiz ancak taleplerimiz karşılık bulmamaktadır. Yaşanmış ve sonrasında yaşanabilecek tüm şiddet olaylarının sonuçlarının sorumlusu, taleplerimizi görmezden gelen ilgili yetkililerdir.  Sağlıkta şiddet alanında atılan adımlar yaşanılan şiddeti önleyemediği gibi bizleri hakaret, şiddet ve ölüm ile karşı karşıya bırakmaya devam ederek umutsuzluk ve tükenmişliğe sürüklemektedir.

Sağlıkta şiddete karşı sabrımız da, kaybedilecek bir Ekrem Karakaya'mız da kalmamıştır.

Anahtar Kelimeler: Şemdinli Başhekim Şiddet, Şemdinli Sağlıkta Şiddet, Şemdinli Doktora Şiddet, Şemdinli Hekime Şiddet, Şemdinli Eczacı Şiddet, Şemdinli Devlet Hastanesi Şiddet, Şemdinli Hastanesi Şiddet, Şemdinli Devlet Hastanesi Ambulans, Şemdinli Şiddet, Şemdinli İlyas Kalkan

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN