HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Temmuz zammı sonrası hesaplama modüllerimiz güncellenmiştir.

Hesaplamaya Git
Arkadaşlarımız Coronavirüs İçin Güncel Yayın Derlediler | HEKİMSEN

 

Clinical features of patients infected with 2019 novelcoronavirus in Wuhan, China Chaolin Huang*, Yeming Wang*, Xingwang Li*, Lili Ren*, Jianping Zhao*, Yi Hu*, Li Zhang, Guohui Fan, Jiuyang Xu, Xiaoying Gu,Zhenshun Cheng, Ting Yu, Jiaan Xia, Yuan Wei, Wenjuan Wu, Xuelei Xie, Wen Yin, Hui Li, Min Liu, Yan Xiao, Hong Gao, Li Guo, Jungang Xie,Guangfa Wang, Rongmeng Jiang, Zhancheng Gao, Qi Jin, Jianwei Wang†, Bin Cao†

2019 NOVEL CORONAVİRÜS  HAKKINDA AÇIKLAMA

2019 novel coronavirüs (nCoV) ilk olarak Çin ‘in Wuhan eyaletinde görülmüş ve solunum yolu hastalıklarına sebep olan bir salgına sebep olmuştur. Hastalığın tam olarak nasıl bulaştığı şuan için bilinememektedir, ancak salgın başlangıcındaki hastaların çoğunun deniz ürünleri yemiş olması veya hayvan satılan marketlerde bulunmuş olması hayvandan insana geçiş olduğunu düşündürüyor. Ancak ilerleyen aşamada salgının hızlı yayılması ve yeni tanı alan hastaların bahsedilen temas hikayesi olmaması insandan insana geçiş olduğunu da göstermektedir. Şu an için ne yazık ki, insandan insana bulaşın ne kadar kolay olacağı ve ne kadar süreceği açıklığa kavuşturulamamıştır.

NASIL BULAŞIR?

Coronavirüsler deve, kedi, köpek, yarasa gibi birçok hayvanda bulunabilen geniş bir virüs ailesidir. Nadiren hayvandan insana bulaş olur ve daha önceden bildiğimiz SARS, MERS gibi salgınlar yapar. 2019 nCoV  un nekadar kolay ve devamlılık arz eder tarzda bulaştığı bilinmemektedir. Çin’li yetkililerin açıklamalarına göre insandan insana geçiş devam etmektedir. MERS ve SARS virüs salgını olduğunda, bulaşın aynı influenzavirüste olduğu gibi damlacık yoluyla bulaştığı düşünülüyordu. Bu virüs salgınlarında bulaşın yakın temas ile olduğu bilinmektedir.2019 nCoV un insandan insana geçişinin ne kadar kolay olduğu şuan tam olarak bilinmemektedir.

İNKÜBASYON SÜRESİ

2-14 gündür. Bu süre MERS virüsüne benzemektedir

2019-nCoV enfeksiyonu için doğrulaması yapılmış veya değerlendirmesi devam eden bir kişi ile yakın temas etmiş olanlar, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca günde iki kez ateşlerini ölçmeli, öksürük, solunum sıkıntısı ile titreme, vücut ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ishal, mide bulantısı / kusma, ve burun akıntısı gibi diğer erken semptomların olup olmadığını takip etmelidirler.

SEMPTOMLAR ve KOMPLİKASYONLAR

2019 nCoV bulaştığı kesin doğrulanmış kişilerdeki görülen semptomlar hafiften ciddi hastalık ve ölüme kadar değişebilmektedir.

Genel semptomlar ateş, öksürük, nefes darlığı ve diğer alt solunum yolu patolojik bulguları olarak bildirilmektedir.

Son 2 hafta içerisinde Çin e seyahat öyküsü olan ve belirtilen semptomları olan kişiler şüpheli vaka olarak değerlendirilmelidir.

TEDAVİ

Spesifik antiviral tedavisi yoktur. Hastanın klinik durumuna göre destek tedavisi yapılır.

Anahtar Kelimeler: Hekimsen Eski Gönderiler, Hekimsen Eski Haberler, Hekimsen Tüm Gönderiler, Hekimsen Tüm Haberler, Hekimsen 2021, Hekimsen 2022, Hekimsen 2020, Hekimsen 2019

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN