HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Tek Sorunumuz Negatif Performans Değil | HEKİMSEN

Sendikamız ne zamandır sağlık sistemiyle ilgili sorunları sendikal görevi gereği bildirmiş, çözüm yollarına kadar da önerilerde bulunmuştur. Bu önerileri ulaştırabildiğimiz ölçüde Cumhurbaşkanlığımıza da yapmış olmamıza rağmen beklediğimiz sonu...

Sendikamız ne zamandır sağlık sistemiyle ilgili sorunları sendikal görevi gereği bildirmiş, çözüm yollarına kadar da önerilerde bulunmuştur. Bu önerileri ulaştırabildiğimiz ölçüde Cumhurbaşkanlığımıza da yapmış olmamıza rağmen beklediğimiz sonuçları alamadık. En son Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği bizleri şaşırtacak düzeyde hatalı, zamanın hassasiyeti ile alakasız ve yapılması neredeyse imkansız olması nedeniyle kabul edilemez durumda idi. Bunları öğrenir öğrenmez gerekli sendikal faaliyet ve görevlerde bulunduk ancak hiçbir şey değişmedi. Bunun üzerine Temmuz ayında eylem kararı aldık. Ancak aile hekimi meslektaşlarımızın önemli bir kısmı adeta şaşırmış, zaten olmaz bu iş der gibi duygu-durum uyumsuzluğu içindeydiler. Bunun üzerine eylem kararımızı erteledik. Ağustos ayında eylem yapacakken Ahef ve Tahud gibi bir büyük federasyon ve dernekle koopere hareket etmeyi uygun bulduk. Onların taleplerini destekledik ve iş bırakma eylemimizi aynı vakitte yapmaya sendika olarak karar verdik.

16.08.2021 kanuni ilk iş bırakma sendikal eylemimiz olacaktır. Ancak sorunların içinde patognomonik olarak en çok göze çarpan neden gibi görünen maddeyi Sağlık Bakanlığı bir yönerge ile 13.08.2021 tarihinde düzenledi. Bu bizi memnun etmekle beraber tarafımızca üzücü olarak ta bulundu.

Size Hastalık Yönetim Platformu ile ilgili bu düzeltme ve fonksiyonu biraz izah etmek istiyoruz. Bu çalışma ile ilgili çok şeyi daha önce ki haberlerimizde izah ettik ama yapılamaz düzeyde bulduğumuz bu çalışmayı bazı meslektaşlarımız oturup iyice bir çalışmışlar. Ne oldu biliyor musunuz? Hiç zahmete vakit kaybına bile girmeden tahlil, tetkik gerektirmeyen takipleri yaş grubu en az riskli olanlara yapıvermişler. Yani aslında yapmadılar yapıyor göründüler zira bu takip normal standartlarda hasta başı 20 dakika da bile yapılamaz Şimdi bu şekilde görününce yapılmış mı oldu? Sağlık Bakanımız da bu az sayıda ve işlevsel olmayan takibi tweet atarak tebrik etti.

Şu sırada her gün bizim açtığımız kişi başı 20 civarında aşıya ek Sağlık Bakanlığımız ek aşı randevusu vermektedir. Bir yandan hasta muayenelerini yaparken, diğer yandan server - sistem hataları içinde aşılama mücadelesi veriyor ve geri kalan tüm ASM işlerimizi tamamlamak için aynı anda birçok kişi ile diyalog haline girerek çalışıyoruz. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bize ek görev verilmiş onu da yapamazsanız maaşınızın % 10’u kesilir demişlerdi. Şimdi işte bu % 10 kesinti son demde kaldırıldı. Böyle mi olmalıydı ? Biz sendika olarak neden yönetmelikler hazırlanırken sahadan geri bildirim alınmaz anlayamıyoruz. Bütçe artışı gerektirmeyen taleplerimiz bile görmezden gelinirse kusura bakmayın sendikal haklarımızı kullanmaktan başka çaremiz kalmıyor. Üzüntümüz ise sistemi en güzel hale getirebilmek için emek vermek varken, zaten tükenmekte olan enerjimizi gereksiz yere harcamamız ve sistemin bu nedenlerle kaos haline gelme riskidir.

Basın açıklamamızda Hastanelerin ve Aile Hekimliğinin birikmiş sorunlarından derlediğimiz elzem konular tarafımızca açıklanacaktır. Sağlık Bakanlığımız ile ideal bir sağlık sistemi için en güzel işbirlikleri ümitlerimizle basın açıklamamızda görüşmek üzere.

Anahtar Kelimeler: Hekimsen Eski Gönderiler, Hekimsen Eski Haberler, Hekimsen Tüm Gönderiler, Hekimsen Tüm Haberler, Hekimsen 2021, Hekimsen 2022, Hekimsen 2020, Hekimsen 2019

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN