HEKİMSEN Logo

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

Hekimsen Intern Hekimlerimizin Yanında | HEKİMSEN

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde intern hekimlerimizle ilgili can sıkıcı durumlar olduğu sendikamıza iletildi. Kendileriyle görüşmemiz üzerine Başhekim Yardımcısı konuyla bizzat ilgilendi ve intern hekimlerimiz adına olumlu kararlar alındı, intern hekimlerimize sahip çıkılıp, haksızlığın önüne geçilerek deontoloji tesis edildi.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde intern hekimlerimizle ilgili can sıkıcı durumlar olduğu sendikamıza iletildi. Genç meslektaşlarımıza karşı iki hemşire (ameliyathane sorumlusu) tarafından yıllardır mobbing uygulandığını öğrendik. Konuyu araştırdığımızda; soyunma odasını kullanan kadın internlerin hırsızlık ile itham edildiğini, lavaboları kullanmalarının engellendiğini, bazı hemşirelerin servis ve polikliniklerde doktorların orderlarını “Benim görevim değil” diyerek yapmadıklarını saptadık.

Bunun üzerine Konya il temsilcimiz Dr. Özlem Dallıgül ve kurucu üyemiz Dr. Salih Yahya Aksanyar konuyu yerinde incelemek ve yetkililerle görüşmek üzere Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine ziyarette bulundular ve sendikamız adına; hastane başhekimi Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, başhekim yardımcıları ve ameliyathane sorumlusu ile görüştüler. Başhekim Yardımcısı konuyla bizzat ilgilenerek intörn hekimlerimiz adına olumlu kararlar almışlardır.

1) Söz konusu sorumlu hemşire başhekim yardımcısının yanında ithamlarından dolayı internlerimizden özür dilemiştir.

2) Herhangi bir hemşirenin intern hekimlere hesap sorma yetkisinin olmadığı, intern hekimlerin öğretim üyesi hekimlere bağlı oldukları hatırlatılmıştır.

3) Ameliyathanede çalışan intern hekimlerin ameliyathanenin lavobo, mescid gibi imkanlarının hepsinden faydalanacağı söylenmiştir.

4) Kadın intern hekimler için ameliyathane dışında da 2 tane lavabonun tahsis edilmesi kararlaştırılmıştır.

5) Başhekim bizzat, hemşirenin order edilen talimatı yerine getirmek zorunda olduğunu, aksi takdirde tutanak tutulabilecegini belirtmiştir.

Gündeme getirdiğimiz hususları değerlendirerek, intern hekimlerimize sahip çıkan, haksızlığın önüne geçerek deontolojiyi tesis eden başhekim Sn. Hasan Küçükkendirci'ye, başhekim yardımcısına ve ameliyathane sorumlusu meslektaşlarımıza, özellikle büyük destek sağlayan As. Dr. Ahmet Buğrul'a, Hekimsen ailesi olarak teşekkür ederiz.

İntern hekimlerimizin sorunlarını kendi sorunları sayıp, yakından ilgilenen, tüm hastanelere ve tüm meslektaşlarımıza örnek olacak olumlu sonuçlara vesile olan il temsilcimiz Dr. Özlem Dallıgül'ün ve kurucumuz Dr. Salih Yahya Aksanyar’ın Hekimsen ailesinin birer üyeleri olmalarından dolayı gurur duyduğumuzu belirtmek isteriz. 

Anahtar Kelimeler: Intern Hekim, Mobbing

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları
Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

2024 © HEKİMSEN | Artık Hekimsen Var
AllJect Design & Development & SteelSoft | Developed with for HEKİMSEN